Liikluskindlustusest on päris sageli juttu, kuid päris paljud ei tea sellegipoolest, mis on 12-kuuline erand ja millal seda kasutada saab. Kas Sina oled selle võimalusega kursis? Et teema paremini lahti seletada, alustame siiski esimesena hoopis küsimusest:
Millistel sõidukitel peab olema liikluskindlustus?
Liikluskindlustus on Eestis kohustuslik kindlustus, mis tähendab, et kõigil Su liikluses osalevatel mootorsõidukitel ja haagistel peab olema kehtiv liikluskindlustus. See nõue kehtib nii Eestis registreeritud sõidukitele kui ka nendele välisriikide sõidukitele, mis osalevad Eesti liikluses. Siiski on kindlustuskohustusest erandeid.
Liikluskindlustus ei ole vajalik, kui:
- Su sõiduk ei osale liikluses. Näiteks kui on see turvaliselt hoiustatud eramaja kinnises hoovis või garaažis ning sellega ei sõideta kunagi liikluses.
- Omad uunikumi või võistlusautot, mida liikluses ei kasuta. Sel juhul ei pea Su sõidukid kindlustatud olema, sest neid kasutatakse ainult eravalduses või võistlusradadel ning mitte avalikel teedel.
- Kehtib 12-kuuline kindlustuskohustuse erand. Kui sõiduki liikluskindlustusleping lõpeb ja seda ei kasutata liikluses, võid jätta sõiduki kindlustamata kuni 12 kuuks. Kui aga sõidukit kasutatakse või pargitakse avalikus kohas, tuleb kindlustus uuesti aktiveerida.
12-kuuline kindlustuskohustuse erand kehtib, kui:
- Sa ei osale oma sõidukiga liikluses. Liiklusseaduse järgi tähendab liiklus jalakäija või sõiduki liikumist ja paiknemist teel. Tee all mõeldakse jalakäijate või sõidukite liiklemiseks avatud rajatist või maaomaniku poolt liikluseks ettenähtud ala, näiteks parklat. Seega hõlmab liikluses osalemine ka sõiduki parkimist avalikus parklas või tee ääres.
- Sõidukit ei kasutata viisil, mis võib põhjustada kindlustusjuhtumi. See tähendab, et Sa ei kasuta sõidukit transpordivahendina ega muul viisil, mis võib tekitada kahju teistele isikutele või varale

Näiteid olukordadest, kus kindlustuskohustuse erand ei kehti:
- Sõiduki parkimine avalikus kohas. Kui hoiad oma sõidukit avalikus parklas, tänava ääres, parkimismajas või kortermaja ühiskasutatavas garaažis ega kasuta seda sõitmiseks, pead ikkagi kehtivat liikluskindlustuse lepingut omama.
- Sõiduki kasutamine viisil, mis võib põhjustada kahju. Kui kasutad sõidukit eramaal transpordivahendina või sõidukist alguse saanud tulekahju võib kahjustada teiste vara, on kindlustusleping vajalik.
Mida selle erandi juures meeles pidada?
- Hoolitse selle eest, et Su sõiduk oleks turvaliselt hoiustatud! Kindlustuskohustuse erandi kehtimiseks tuleb sõidukit hoiustada viisil, mis välistab kahju tekitamise võimaluse teistele. Näiteks võiks sõidukit hoida eramaja kinnises hoovis või garaažis, eemal teiste isikute varast. Samuti on Sul vaja tagada, et sõiduki võtmed on turvalises kohas või sõiduk on muudetud mittekäivituvaks, eemaldades olulised osad.
- Erandi periood on täpselt 12 kuud. Kui 12-kuuline kindlustuskohustusest vabastuse periood lõppeb ja Sa ei ole sõidukile endiselt kehtivat liikluskindlustuse lepingut sõlminud, rakendub automaatselt sundkindlustus.
Pea meeles, et kui rikud kindlustuskohustuse erandi tingimusi ja Su sõiduk põhjustab kindlustusjuhtumi, hüvitab kannatanule kahju viimane kindlustusandja, kuid seejärel oled Sa ise kui kindlustuskohustusega isik kohustatud hüvitama kindlustusandjale nende poolt välja käidud summa.
Seega, enne kui otsustad jätta sõiduki ilma kehtiva liikluskindlustuseta, veendu, et täidad kõiki erandi tingimusi, et vältida võimalikke õiguslikke ja rahalisi tagajärgi.
Lisateavet leiad Eesti Liikluskindlustuse Fondi veebilehelt.